Ako vybrať parochne?

Či už ste sa pre nákup parochne rozhodli z akéhokoľvek dôvodu, naskytuje sa vám skvelá príležitosť, ako zmeniť svoj doterajší zovňajšok. Preto pri výbere dbajte na správnu voľbu farby, ktorá bude ladiť s vašou pleťou, ale aj na spôsob spracovania, typ vlasov a celkovú veľkosť. Nezabudnite sa zoznámiť ani s nutnou údržbou a starostlivosťou o konkrétny typ parochne.

Či už ste sa pre nákup parochne rozhodli z akéhokoľvek dôvodu, naskytuje sa vám skvelá príležitosť, ako zmeniť svoj doterajší zovňajšok. Preto pri výbere dbajte na správnu voľbu farby, ktorá bude ladiť s vašou pleťou, ale aj na spôsob spracovania, typ vlasov a celkovú veľkosť. Nezabudnite sa zoznámiť ani s nutnou údržbou a starostlivosťou o konkrétny typ parochne.

Doba čítania 5 min.
Barbora, redakcia Heureka.sk

Hlavné otázky výberu

Parochne z pravých vlasov, alebo umelých?

Ako to už býva, nie je na to jednoznačná odpoveď. Aj keď sa technológia spracovania neustále vyvíja, parochne z pravých vlasov budú vždy príjemnejšie na dotyk a budú pôsobiť prirodzenejším dojmom. Rovnako ako by ste si svoje vlastné vlasy mohli farbiť, kulmovať a fúkať, môžete s touto rutinou pokračovať u parochne z pravých vlasov.

Akonáhle však dôjde rad na údržbu a ošetrovanie, mnohí radšej prejdú k výberu cenovo lacnejších syntetických parochní. Tie sa totiž nemusia zložito rozčesávať, vyživovať, dofarbovať a inak hladkať. Rovnako tak si s nimi ale nebudete môcť toľko vyhrať ako s pravými vlasmi. Dodatočná zmena strihu a farby už väčšinou nie je možná.

Ako často a na akú príležitosť?

V tejto otázke možno dôjdete k rozriešeniu tej predchádzajúcej, teda či zvoliť prirodzenosť nad syntetikou, alebo obrátene. Zamerajte sa na to, prečo si parochňu kupujete. Túžite po zmene a len si chcete občas dopriať trochu tej šokovanej pozornosti okolia? Alebo riešite náhle vypadávanie vlasov a plánujete parochňu nosiť ako náhradu za vlastné vlasy denne?

Pravé vlasy oveľa dlhšie vydržia, avšak za predpokladu dôkladnej starostlivosti. Ak teda kupujete parochňu na denné dlhodobé nosenie, bude táto varianta zrejme vhodnejšia.

Parochňa je tiež skvelou príležitosťou, ako zo dňa na deň zmeniť svoj image

Na čo sa zamerať

Spôsob spracovania

O spôsobe spracovania tiež čiastočne rozhoduje frekvencia nosenia, teda ako často budete parochňu nosiť. Lacnejšou variantou sú strojovo vyrobené parochne, ktoré sú na trhu zastúpené najčastejšie a obľúbené pre svoju univerzálnosť. Hodia sa ako na spoločenské akcie, tak každodenné nosenie. Nemusíte mať strach, že by strojové spracovanie pôsobilo umelo. Dnešné technológie sa veľmi približujú realistickým vzhľadom, kedy býva na prvý pohľad ťažké rozoznať, či sa vôbec jedná o parochňu.

Ručne vyrobené parochne tvoria samostatne viazané pramene vlasov, ktoré neboli ako v predchádzajúcej variante tkané po riadkoch. Vďaka tomu vlasy pôsobia veľmi prirodzene a realisticky. Jedná sa ale o cenovo nákladnejšie riešenie.

Veľkosť

Keďže sa väčšina parochní vyrába v univerzálnej veľkosti (zodpovedajúce približne 54 cm), nemal by byť s týmto parametrom príliš problém. Podklad parochne navyše býva pružný a skvele sa prispôsobí vašej veľkosti. Ak sa teda váš obvod hlavy pohybuje okolo 54 cm, nemusíte veľkosť viac riešiť. Pre nadštandardné veľkosti (S, XL) existujú upravené varianty, ktoré sú kvôli nižšiemu dopytu drahšie a na trhu menej zastúpené.

Farba a strih

U parochní z pravých vlasov nemusí byť výber farby toľko zväzujúci ako v prípade syntetických parochní. Ak však pravé svetlé vlasy pochádzajú z Ázie, muselo pred tým dôjsť k odfarbeniu, čo môže následne zapríčiniť problém s lámaním a nedostatočnou pevnosťou vlasov.

Tak ako tak si možno u pravých vlasov vybrať aspoň približný farebný tón, ktorý si môžete časom prefarbiť, ako potrebujete. To u umelých vlasov nie je možné. Špeciálne u nich si teda dajte s výberom farby záležať. Potom máte však istotu, že vybraná farba nevybledne ani nestratí lesk.

Ak vyberáte parochňu na letný festival a podobné akcie, nebojte sa experimentovať a vyskúšať celkovú zmenu zovňajšku

Strihovo by mala parochňa krásne podčiarknuť tvar vašej tváre. Preto je napríklad pri oblejšej tvári vhodné vyberať také dĺžky, ktoré zasahujú do najširších oblastí tváre. Naopak, u hranatých rysov by vlasy nemali končiť pri brade a tak ešte viac posilňovať ostré tvary.

Podklad

Podklad parochne, označovaný ako montura, býva preložený pružnými páskami a gumičkami, ktoré možno ľubovoľne sťahovať tak, aby vám maximálne sedeli. Stretnúť sa však môžete aj s tzv. monofilovou parochňou, ktorá je tvorená špeciálnym priedušným materiálom pripomínajúcim ľudskú pokožku. Vlasy sú na monofil prichytené tak, že ani po rozhrnutí nevidno oproti skutočným vlasom rozdiel.

Ďalším variantom sú páskové podklady s monofilnou cestičkou, ktoré sú oproti celomonofilovým podkladom lacnejšie. Cestička pôsobí veľmi prirodzene a vytvára dojem prirodzeného rastu vlasov. Ak zvolíte také prevedenie, nemôžete si však už zmeniť polohu našitej cestičky.

Najčastejšie otázky

Ako upraviť syntetickou parochňu?

Na rozdiel od pravých vlasov by sa nemala syntetická parochňa kulmovať, fénovať ani nijako tepelne štylizovať, pretože to vlasy príliš oslabuje a môže ničiť. Riaďte sa inštrukciami a návodmi konkrétneho výrobcu. Všeobecne však umelé vlasy zle znášajú akékoľvek tužidlá, či laky na vlasy. Pri ich úprave najlepšie používajte iba prsty, ktorými jemne a šetrne postupujete zdola nahor.

Ako rozčesať parochňu?

Umelé vlasy rozčesávajte za sucha, najlepšie riedkou kefou s guľatým koncom. Ak by ste vlasy vyčesávali v mokrom stave, mohlo by dôjsť k ich vytrhnutiu alebo zlomeniu. Samotné česanie postačí raz denne, prípadne viackrát, ak dôjde k väčšiemu strapateniu vplyvom silného vetra.

Styling s umelými vlasmi nie je príliš potrebný, miesto laku radšej siahnite po géle na vlasy

Ako správne nosiť parochňu?

Podľa toho, koľko máte svojich vlasov, upravujete ich povrch tak, aby pod parochňou nevytváral nerovnosti, ale zároveň nikde nevyčnieval a bol parochňou úplne skrytý. Nasadenie parochne ide potom jednoducho, podobne ako kúpacie čiapky. Vložíte ruky dovnútra, zatrasením uvoľníte vlákna a od čela po tylo nasadíte. Parochňa vám po nasadení musí sedieť akurát, ak je príliš voľná, upravte veľkosť podkladu.